Bron: Trust in Digital Archiving - eDAVID

Wanneer? 8 mei 2025
Waar? Paleis der Academiën, Hertogsstraat 1, 1000 Brussel

Inschrijven

Thema

De Belgische Digital Act van 2016 introduceerde gekwalificeerd digitaal achiveren in ons recht. Digitale documenten beschikbaar gesteld dmv een gekwalificeerd digitaal archief hebben het wettelijk vermoeden van authenticiteit en integriteit, en hebben bewijskracht. De Digital Act legt gekwalificeerd digitaal archiveren op wanneer archiveren wettelijk verplicht is. Deze wetsartikelen werden bij gebrek aan vertrouwensdiensten voor digitale archivering nog niet actief.

De kans is groot dat hier verandering in komt. Sinds eind 2023 is de eerste gekwalificeerde digitale archiveringsoplossing beschikbaar. In maart 2024 keurde het Europees parlement ook de nieuwe versie van de eIDAS-verordening goed. Versie 2 van eIDAS neemt gekwalificeerd digitaal archiveren als vertrouwensdienst over. Hierdoor zijn de rechtsgevolgen van gekwalificeerd digitaal archiveren meteen van toepassing in alle Europese lidstaten, en niet langer in België alleen. Tegelijk voorziet eIDAS een uitzondering voor de archivering van erfgoed. De uitvoeringsmodaliteiten van eIDAS 2 worden in mei 2025 formeel vastgelegd.

eDAVID nodigt enkele binnenlandse en buitenlandse experten uit om een antwoord te formuleren op vragen zoals: Wat betekent eIDAS 2 voor de archivaris? Hoe verhoudt gekwalificeerd digitaal archiveren zich tov het certifiëren van edepots? Kan een archiefinstelling een aanbieder van een gekwalificeerde archiveringsdienst zijn? Verplicht eIDAS 2 gekwalificeerd digitaal archiveren in het algemeen of enkel voor documenten voorzien van een gekwalificeerde digitale handtekening? Wordt gekwalificeerd digitaal archiveren nu wel verplicht in België? Hoe ziet de verantwoordelijkheidsverdeling tussen de archivaris en de gekwalificeerde archiveringsdienst er uit? Is het zinvol om binnen dezelfde archiefinstelling een onderscheid te maken tussen gekwalificeerd en niet-gekwalificeerd digitaal archiveren? Hoe kan een organisatie zich best voorbereiden?

Programma

  • 09u00: Onthaal met koffie
  • 09u30: Filip Boudrez (eDAVID): Inleiding en vraagstelling
  • 10u00: Jennifer Goessens (FOD Economie)
  • 10u30: Koffiepauze
  • 11u00: Bieke Nouws (Algemeen Rijksarchief België)
  • 11u30: Frederik Rosseel (Docbyte)
  • 12u00: Debat/panelgesprek olv Inge Schoups (eDAVID)
  • 12u30: Lunch
  • 13u30: Dominique Naud (Service interministériel des Archives de France)
  • 14u15: Jože Škofljanec  (Nationaal Archief Slovenië)
  • 15u00: Koffiepauze
  • 15u30: Panelgesprek olv Peter Horsman
  • 16u30: Borrel

Organisatiecomite

  • Filip Boudrez
  • Hannelore Dekeyser
  • Peter Horsman
  • Inge Schoups
  • Willem Vanneste
  • Karel Velle

Weergaven: 20

Opmerking

Je moet lid zijn van BREED - over de grenzen van informatie om reacties te kunnen toevoegen!

Wordt lid van BREED - over de grenzen van informatie

© 2025   Gemaakt door Marco Klerks.   Verzorgd door

Banners  |  Een probleem rapporteren?  |  Algemene voorwaarden